Darmowa dostawa od 250,00 zł
Paczkomaty za przedpłatą
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Początkujący arborysta - część pierwsza

2019-12-03

Pielęgnacja dębu, arborysta na drzewie, arborysta zarobki

Początkujący arborysta (1)
Przeczytaj artykuł "Drwala" 12/2019

Początkujący arborysta

Nie będę wyjaśniał, kim jest ów tytułowy arborysta, gdyż to już z pewnością wiecie. Postaram skupić się na tym, od czego zacząć, gdy przyjdzie wam myśl, by zająć się tą dziedziną zawodowo

Czy to jest to? Czy da się żyć z arborystyki i czy właśnie ja się do tego nadaję?

Z pewnością większość zadaje sobie takie pytania, zanim zacznie swoją przygodę z arborystyką - w końcu raczej każdy chciałby robić w życiu to, co lubi i móc godnie z tego żyć. Postarajmy się obiektywnie ocenić, czy faktycznie się do tego nadajemy. Należy podkreślić, że nie wystarczy tu wcześniejsze obycie np. ze wspinaczką skałkową czy brak lęku wysokości.


Pierwszy krok

Na początku najważniejsze jest zdobycie niezbędnej w  tej dziedzinie wiedzy teoretycznej, zwłaszcza jeśli ktoś nie ma stosownego wykształcenia w tym kierunku. Kolejny krok to kurs wspinaczki po drzewach, na którym zdobędziemy wymaganą wiedzę i praktykę. Takie szkolenia świadczone są przez różne szkoły na terenie naszego kraju (oczywiście za granicą również) i musimy zdecydować, która będzie odpowiednia. Większość z pewnością przekonają ośrodki szkoleniowe położone najbliżej miejsca zamieszkania, jednak warto przemyśleć dobrze tę kwestię i zorientowawszy się w temacie, wybrać miejsce najbardziej rzetelne.


Podczas kursu powinniśmy zdobyć wiedzę na temat tego, jak bezpiecznie poruszać się po drzewie przy użyciu technik linowych, oraz poznać podstawy dotyczące właściwej pielęgnacji drzewa. Po takiej praktyce będziemy mniej więcej wiedzieć, czy nadajemy się do tego typu profesji i czy chcemy ją wykonywać. Kompetentni instruktorzy powinni nakierować nas w tej kwestii i ocenić nasze możliwości.

Co dalej, gdy już zdecydujemy się na wykonywanie zawodu arborysty? Mając odpowiednie przygotowanie, należałoby zbadać najpierw rynek pracy pod kątem naszego przyszłego zatrudnienia, a następnie zakupić konieczny na start profesjonalny sprzęt. Tu pomocne mogą okazać się dotacje z różnych urzędów, gdyż nie są to tanie urządzenia, zwłaszcza jeśli bierzemy się za to na poważnie i zamierzamy świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Rodzaj oraz ilość niezbędnego wyposażenia determinowana będzie przez świadczone usługi, a w wyborze pomogą szkolący nas instruktorzy czy odpowiednie branżowe sklepy. W kolejnych artykułach postaram się przybliżać ten temat. 

Arborysta na drzewie, pielęgnacja drzewa, piła teleskopowa
Podczas kursu powinniśmy zdobyć wiedzę na temat tego jak bezpiecznie poruszać się po drzewie przy użyciu technik linowych oraz poznać podstawy dotyczące właściwej pielęgnacji drzew.


Bezpieczeństwo
Niezbędnym elementem pracownika jest kask, co niestety w naszych realiach wiele osób bagatelizuje. Tańsze kaski oczywiście spełnią swoją funkcję ochronną, jednak nie będą one tak wygodne, jak te ze średniej czy wyższej półki cenowej, zwłaszcza przy całodziennym użytkowaniu. Musimy więc zwrócić uwagę na wygodę kasku oraz sposób jego regulacji. Osobiście preferuję takie z pokrętłem z tyłu; jest to rozwiązanie szybkie i bardzo wygodne, pozwalające dopasować kask jedną ręką w każdej chwili. Polecam produkty włoskiej firmy KASK. Ich produkty są bardzo komfortowe oraz pozwalają na montaż ochronników słuchu czy przesłony twarzy, a cena jest stosunkowo rozsądna. Jeśli chodzi o ubiór, to przede wszystkim nie może krępować naszych ruchów. Na początek nie musi być to odzież wysokiej klasy. Trzeba jednak pamiętać o tym, by w przypadku korzystania z pilarki używać ubrań z wkładką antyprzecięciową.

Uprząż dla arborysty
To kluczowy element pracy na drzewach z dostępem linowym, bez którego się nie obędziemy i który ma ogromny wpływ na komfort i  bezpieczeństwo naszej pracy. Warto przed zakupem przymierzyć przynajmniej kilka modeli i przetestować je w miarę możliwości (zwykle jest to możliwe na szkoleniu). Mówiąc o uprzężach, mam na myśli uprzęże arborystyczne, przeznaczone do pracy na drzewach, które znacząco różnią się od tych sportowych czy przemysłowych. Są na ogół droższe, ale za to bardziej ergonomiczne i pod wieloma względami lepsze niż wyżej wymienione.

Pielęgnacja drzewa, arborysta na drzewie przy budynkach

Liny i wybór systemu

Rozróżniamy dwa podstawowe systemy: SRS (SRT) i MRS (DRT). Zanim wybierzemy linę, której będziemy używać do wejścia i poruszania się po drzewie, musimy zdecydować, jaki system preferujemy. SRS - Stationary Rope System (dawniej SRT – Single Rope Technique) to technika pracy na pojedynczej linie, a konkretnie w nowej nomenklaturze, praca na jednej linie znajdującej się na stałe w jednym punkcie. MRS – Moving Rope System (dawniej DRT – Double Rope System) oznacza pracę systemem ruchomej liny, której odcinek przełożony jest przelotowo przez punkt asekuracyjny na drzewie np. przez ochraniacz kambium. Jeden z końców liny jest przytwierdzony do wspinacza, natomiast na drugim odcinku liny wspinacz ma założony regulator długości liny np: SpiderJack, ZigZag lub inny system. Podchodząc lub zjeżdżając po linie, wspinacz wywołuje ruch liny w ochraniaczu, czyli podciąga się przy użyciu przełożenia 2:1, a więc przy mniejszym wysiłku. Zwykle do samego wejścia na drzewo używa się techniki SRS, gdyż metoda ta jest szybsza w montażu i bardziej wydajna, a już po wejściu na górę montuje się ochraniacz kambium z systemem MRS. Ostatnio jednak wielu wspinaczy porzuca system MRS na rzecz SRS, którego to używają zarówno do wejścia, jak i poruszania się w koronie drzewa. Przy wyborze techniki pojedynczej – stacjonarnej liny do pracy, należy pamiętać, żeby zawsze chronić kambium – czy to przez odpowiednie ochraniacze, czy też właściwe dla tej metody zamocowanie liny tak, by nie obcierała drzewa.

Sprzętu niezbędnego arboryście jest jeszcze wiele, jego dobór jest zależny od konkretnej wykonywanej przez niego pracy. W kolejnych opracowaniach postaram się przybliżyć szczegóły różnorakich elementów wyposażenia. Pamiętajcie, że zawód arborysty nie należy do bezpiecznych i trzeba zawsze mieć się na baczności.
Przeczytaj również drugą część artykułu o początkującym arboryście.

Błażej Odor
Menedżer sprzedaży
PolskiArborysta.pl
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2019

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.96 / 5.00 506 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-03-21
Super
2024-01-13
Wszystkiego szybko I sprawnie. Bardzo dziękuję
pixel