Kurs Instruktora Arborystyki
Ukończenie kursu z wynikiem pozytywnym jest potwierdzeniem wiedzy oraz umiejętności (Certyfikat Kwalifikacji) w wielu dziedzinach z zakresu arborystyki. Celem kursu jest usystematyzowanie już posiadanej wiedzy oraz wprowadzenie w życie metodyki nauczania poszczególnych elementów, stosowanej przez branżystów z Opolskiej Szkoły Arborystyki.
Instruktorzy mają tworzyć arborystykę w Polsce i być osobami wiarygodnymi. Nasze szkolenia mają pomóc im rozwijać się w odpowiednim kierunku i jednocześnie obalać wiele mitów krążących w środowisku.
Co nam dają uprawnienia instruktorskie?
Uprawnienia Instruktora Arborystyki stopnia I oraz II dają nam możliwość prowadzenia szkoleń
z zakresu: poziomu A, poziomu B, instalacji wzmocnień mechanicznych drzew, asystenta arborysty oraz pracy przy liniach elektroenergetycznych. Kurs przygotowuje uczestnika do umiejętnego przekazywania wiedzy, pracy z ludźmi na wysokości oraz odkrywa niełatwą stronę pracy instruktora.
Uprawnienia są potwierdzeniem naszych umiejętności instruktorskich w danej dziedzinie, a zarazem uwiarygodnieniem naszej osoby w branży szkoleniowej.
Kurs otwiera drogę kariery w jednostkach szkolących do pracy na drzewach. Instruktor może też szkolić ludzi w swojej firmie, wydawać im odpowiednie uprawnienia, podpisując się swoim numerem uprawnień.
Pozwalają stworzyć jednostkę, która może dołączyć do ogólnopolskiej sieci punktów szkoleniowych. Wymagania jakie narzucamy na punkt szkoleniowy to:
- Utrzymanie wysokiego standardu szkoleń.
- Wprowadzanie innowacyjnych metod nauczania oraz samorozwój instruktorów.
- Odświeżanie uprawnień instruktorskich co 3 lata.
- Przyjmowanie przyszłych instruktorów na praktykę.
Czego dotyczy stopień I oraz II?
Instruktor Arborystyki stopnia I – kursant ukończył egzamin z wynikiem pozytywnym oraz wykazał się wiedzą i umiejętnościami z zakresu: wzmocnień mechanicznych drzew (tj. Cobra, GEFA, GeminiS, BOA), technik dostępu linowego stosowanych do pracy na drzewach, znajomości norm określających poszczególne elementy chroniące przed upadkiem z wysokości, znajomości procesów fizjologicznych drzew oraz znajomość gatunków rodzimych, a także wykazał znajomość i umiejętność technik cięcia drzew.
Instruktor Arborystyki stopnia II – ukończył z wynikiem pozytywnym kurs instruktora stopnia I, wykazał umiejętność pracy pilarką spalinową oraz znajomość technik ścinki drzew. Wykazał bardzo dużą znajomość technik rigingu oraz technik bezpiecznej pracy podczas ścinki sekcyjnej drzew i umiejętności przekazywania wiedzy innym.
Do kogo skierowane jest szkolenie?
Szkolenie jest skierowane do:
- Jednostek szkolących – Szkoły arborystyki,
- Szkół leśnych i nauczycieli chcących wprowadzić nowe zajęcia dla uczniów w szkole,
- Dla nauczycieli nauki zawodu,
- Firm, które często przyjmują nowych adeptów i chcą zminimalizować koszty szkolenia nowych ludzi.
Ile trwa szkolenie Instruktora?
Stopień I - 4dni ( + 2 dni praktyki* )
Stopień II – 3dni ( + 2 dni praktyki*)
Czy szkolenia można nie ukończyć ?
Oczywiście. Każdy z elementów szkolenia jest zakończony egzaminem praktycznym oraz teoretycznym.
Ile kosztuje szkolenie instruktora arborystyki?
Stopień I – 2900zł
Stopień II – 2300zł
Jakie są wymagania udziału w szkoleniu?
-
Ukończone 18lat
-
Wykształcenie minimum średnie pełne.
Ile czeka mnie egzaminów na stopniu I?
-
Egzamin teoretyczny i praktyczny z fizjologii drzew oraz podstaw diagnostyki.
-
Egzamin teoretyczny i praktyczny z wzmocnień mechanicznych drzew.
-
Egzamin praktyczny ze znajomości różnych technik dostępu linowego na drzewa oraz ratownictwa (egzamin dopuszczający do udziału w zajęciach - odbywa się pierwszego dnia rano - wytyczne przesyłamy przy zgłoszeniu uczestnictwa)
-
Egzamin teoretyczny ze znajomości norm sprzętu do pracy na wysokości, okresów użytkowania, podstaw przeglądu ŚOI oraz przepisów.
Ile czeka mnie egzaminów na stopniu II?
- Obsługa pilarki (egzamin dopuszczający do udziału w zajęciach - odbywa się pierwszego dnia rano - wytyczne przesyłamy przy zgłoszeniu uczestnictwa)
- Obalanie drzew z ziemi
- Ścinka sekcyjna drzewa
- Egzamin teoretyczny z zakresu wiedzy dotyczącej ścinki drzew (egzamin dopuszczający do udziału w zajęciach - odbywa się pierwszego dnia rano - wytyczne przesyłamy przy zgłoszeniu uczestnictwa)
Czy muszę zdawać wszystkie egzaminy jeżeli posiadam uprawnienia z określonego modułu szkolenia ?
-Egzaminu z fizjologii i podstawowej diagnostyki drzew nie muszą zdawać osoby posiadające wykształcenie leśne wyższe lub ogrodnicze oraz osoby posiadające uprawnienia inspektora drzew i treeworkera wydanego po 2017 r.
Jakie wyposażenie powinienem posiadać?
-Cały niezbędny sprzęt do wykonywania poszczególnych zadań podczas pracy na drzewie. Sprzęt musi być bezpieczny oraz spełniać odpowiednie normy. Uczestnik kursu musi posiadać odpowiednią odzież chroniącą kończyny podczas zajęć praktycznych z pilarką spalinową.
-Jeżeli sprzęt nie posiada kart przeglądu, to musi przynajmniej spełniać kryteria przeglądu SOI. Odrzucony przy przeglądzie ekwipunek nie może być używany podczas zajęć.
Jaki okres są ważne uprawnienia instruktora?
- Uprawnienia należy odnawiać co 3 lata ze względu na prężnie rozwijającą się branże arborystyczną.
- Spotkanie się co 3 lata ma za zadanie również wymienić doświadczenia z innymi instruktorami. Przedstawienie swoich metod szkoleniowych oraz refleksje na różne tematy związane ze szkoleniem nowych arborystów.
Kiedy odbywają się szkolenia instruktorskie?
- Terminarz szkoleń jest dostępny pod adresem: https://www.polskiarborysta.pl/pol_m_Szkolenia-Arborystyczne_Terminarz-szkolen-241.html
2 dni praktyki* - Jest to obowiązkowa praktyka, którą musi odbyć każdy z instruktorów aby otrzymać certyfikat ukończenia. Praktykę ma obowiązek odbyć w okresie do 12 miesięcy od zakończenia szkolenia.
Praktykę można odbyć podczas regularnie odbywających się szkoleń w rekomendowanych przez nas ośrodkach szkoleniowych.
Lokalizacja szkolenia: Wierzchy
W cenie szkolenia: Bufet kawowy, obiad.
Każdy kursant po ukończeniu szkolenia w rekomendowanym przez nas punkcie szkoleniowym otrzymuje do 8% rabatu na zakup sprzętu! Sprawdź listę rekomendowanych ośrodków TUTAJ
Dzień dobry,
Niestety nie mamy jeszcze w Planach nawet przybliżonego terminu. Mogę jedynie powiedzieć, że certyfikacja będzie na pewno na początku drugiej połowy roku.
Nie mamy dużych wymagań związanych z samym zgłoszeniem. Sam proces certyfikacji weryfikuje wiedzę.
Same szkolenie porusza wiele kwestii ale tylko z grubsza. To jest bardziej certyfikacja i sprawdzenie umiejętności niż szkolenie. Tak więc jeżeli nie ma Pan opanowanej wiedzy z zakresu jaki jest wymieniony w opisie szkolenia to może mieć Pan problem ze zdaniem egzaminów teoretycznych.
Na praktyce wymagamy znajomość i płynność w poruszaniu się w koronie przy użyciu różnego rodzaju systemów SRS oraz MRS oraz ratownictwo.
Kilka przykładów: Akimbo, ZigZag, Blake, Prusik, VT, Rope Wrench itd. (umiejętność ich konfiguracji oraz obsługi)
Proszę o przesłanie zgłoszenia na maila: mateusz@polskiarborysta.pl
Zapiszę Pana na listę chętnych. Będzie Pan otrzymywał informacje na temat terminów szkoleń. Zgłoszenie jest NIE wiążące tak więc na spokojnie będzie mógł Pan jeszcze podjąć decyzję :)
Pozdrawiam!
Mateusz Sahs