Bezpieczne zakupy
Arboryści to ludzie, którzy pomagają drzewom - wywiad
Wywiad Alberta Jerzego Wierzbickiego z Polskie Radio z Mateuszem Sahs
AJW: Drzewa są ważnym czynnikiem w ekosystemie, nie tylko w mieście.
Arboryści to ludzie, którzy dbają o drzewa. To profesjonaliści, którzy wiedzą, co i gdzie przycinać, aby zachować równowagę ekosystemu i nie zniszczyć drzewa. Naszym dzisiejszym gościem jest założyciel sklepu polskiarborysta.pl Mateusz Sahs.
Panie Mateuszu, kim jest arborysta?
MS: Ogólnie rzecz biorąc, arborysta zajmuje się pielęgnacją drzew, tylko tutaj trzeba nieco tę kwestię rozgraniczyć. Ludziom wydaje się, że arborysta to człowiek skaczący po drzewach i ścinający gałęziach. Nie o to chodzi. Arborysta to także osoba, która zajmuje się młodymi drzewami, sadzeniem, diagnozowaniem drzew. Można więc powiedzieć, że ludzie, którzy pracują w koronie drzewa, często nie są arborystami, ale po prostu pracownikami wysokościowymi, którzy wykonują zabieg, nie zawsze wiedząc, dlaczego robią to w taki czy inny sposób. Prace te często powierzają im arboryści, którzy mówią, co i jak robić.
AJW: Tak więc, jeśli dobrze zrozumiałem, nie każdy, kto pracuje z drzewami w naszych miastach, jest arborystą. Czy w takim wypadku każdy może pracować z drzewami i jak wpływa to na zachowanie ich właściwości?
MS: Prawda, to bardzo ważny element, bo osoba pracująca z koroną drzewa i nie mająca w tej kwestii pojęcia, często potrafi ją zniszczyć. Często widzimy to w miastach i cierpimy z tego powodu, ponieważ drzewa są niszczone podczas niewłaściwych procedur. Jest to problem wieloaspektowy zarówno dla osoby powierzającej zadanie, jak i dla osoby zaangażowanej w opiekę. Jeśli wykonawcy zgadzają się na szkodliwe procedury, oznacza to, że nie są arborystami.
AJW: W Polsce przynajmniej w tych miastach, które pamiętam z dzieciństwa i porównuję ze stanem obecnym, zmniejsza się liczba drzew w miejskim ekosystemie. Myślę że sytuacja wygląda podobnie w niektórych białoruskich miastach. Jakie jest zagrożenie niewłaściwych zabiegów na drzewach w miastach? Poza faktem, iż nie ma gdzie się schować przed upalnym latem?
MS: Oczywiście, jest to możliwe, ale trend, który obserwujemy teraz, gdy mówimy o wycince starych drzew w miastach, wynika z niewłaściwej pielęgnacji w poprzednich latach. Niestety te drzewa często trzeba usuwać. Ale to dlatego, że prace wykonywali ludzie, o których rozmawialiśmy wcześniej, a nie arboryści, którzy mają odpowiednią wiedzę. Głównym problemem jest brak wieloletniego planu opieki. Każde drzewo powinno mieć taki 20-letni plan opieki i praca powinna przebiegać zgodnie z takim planem. Tymczasem prawie co roku przeprowadza się badanie, które ma inne wyniki, inne podejście i rezultacie nie ma planu działania. Konsekwencją tego jest pojawianie się grzybów, pasożytów, których nie można później zwalczyć. Jedynym wyjściem jest wycięcie kolejnych części drzewa i w pewnym momencie drzewo jest tak słabe, że trzeba je ściąć. Ważne jest również sadzenie nowych drzew. Teraz jest moda na takie działania. Problem polega jednak ponownie na tym, że nie ma planu opieki. Brak pomysłów, jak pielęgnować takie drzewa. Będą trwać 5-6, maksymalnie 10 lat, a następnie zastąpi się je nowymi. Badania mówią, że drzewa przy dzisiejszym sposobie pielęgnacji i gospodarce miejskiej nie są w stanie wytrzymać ponad 20 lat. Możliwe więc, że już niedługo w dużych miastach nie będzie dużych drzew, bo proces ich pielęgnacji prowadzi do śmierci.
AJW: Czy to w pewnym sensie oznacza, że nie ma miast bez drzew, ale przede wszystkim ważne jest, aby myśleć o tych drzewach i stale o nie dbać, bo zaniedbanie może prowadzić do smutnych konsekwencji?
MS: Przede wszystkim to, co zapamiętałeś. Gospodarka wodna, gospodarka cieplna, brak cienia, nie mamy gdzie się schować, a gleba wysycha ... Utrzymanie klombów jest cięższe, cierpi cały ekosystem. A najgorsze jest postrzeganie miasta przez ludzi. Istnieją badania, które pokazują, że ludzie otoczeni zielenią czują się lepiej, pewniej niż w domu. Tymczasem, gdy otacza nas sztuczne, betonowe środowisko, stajemy się bardziej nerwowi, mniej wydajni w życiu codziennym i pracy.
AJW: O arborystyce, dlaczego ważne są dla nas drzewa i tereny zielone w miastach, a także cały ekosystem, rozmawialiśmy z założycielem sklepu polskiarborysta.pl Mateuszem Sahsem.
Albert Jerzy Wierzbicki
polskieradio.pl