Darmowa dostawa od 250,00 zł
Paczkomaty za przedpłatą
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak zostać arborystą? Arborystyczna ścieżka kariery

2021-02-10
Jak zostać arborystą? Arborystyczna ścieżka kariery

Otwórz cały artykuł „Drwala” (2/2021)

Jak zostać arborystą? Arborystyczna ścieżka kariery

Bardzo często arborysta kojarzony jest z człowiekiem, który wspina się po drzewach i wycina je. Nie zauważa się jednak najważniejszej pracy, jaką wykonuje, czyli przede wszystkim opieki nad drzewami od momentu ich posadzenia, wyprowadzenia korony, aż po pielęgnację drzew dojrzałych oraz konserwację drzew starych i sędziwych. Dopiero ostatnim etapem pracy arborysty jest usunięcie drzewa.

Na prace pielęgnacyjne składa się wiele zadań, takich jak: inwentaryzacje, przeglądy stanu zdrowotnego, specjalistyczne badania i ekspertyzy, prace w obrębie systemu korzeniowego, nadzory nad pracami budowlanymi w pobliżu drzew, zabezpieczanie koron, cięcia pielęgnacyjne, techniczne i sanitarne. Każdy, kto ma wiedzę na temat drzew, odpowiednie szkolenia potwierdzające kwalifikacje i wykonuje powyższe zabiegi, swobodnie może określać się mianem arborysty. Do samej umiejętności posługiwania się narzędziami należy dołożyć wiedzę na temat tego, jak wykonać dane cięcie w określonym przypadku. Dodatkowo trzeba mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat tych roślin. Prawdziwy arborysta musi zdawać sobie sprawę z bardzo ważnej kwestii – drzewa to organizmy żywe, mające ogromny wpływ na nasze otoczenie. Im starszy osobnik, tym większe jest jego oddziaływanie na całą pobliską bioróżnorodność. Wiąże się to z mnogością żyjących na nim, w nim i z nim organizmów.

Pierwszy krok

Na świecie istnieją rozmaite organizacje i firmy oferujące szkolenia do pracy na drzewach o różnym poziomie zaawansowania. Ukończenie określonych kursów daje nam zarówno umiejętności, jak i kwalifikacje do wykonywania pewnych zadań. Obecnie mamy w Polsce kilka rodzajów szkoleń dla arborystów chcących wykonywać pracę w  koronie drzew przy użyciu technik dostępu linowego. Poziom A – jest to szkolenie dla osób rozpoczynających swoją przygodę z drzewami. Kursant poznaje podstawowe informacje na temat anatomii i fizjologii drzew, a następnie przybliżane mu są sposoby bezinwazyjnej wspinaczki po drzewach przy użyciu odpowiednich technik dostępu linowego. Na tym etapie musi również opanować ewakuację drugiej osoby z korony drzewa i poznać tajniki ratownictwa na wysokości.

W dużych ośrodkach szkoleniowych program obejmuje także podstawy rigingu i technik cięć pielęgnacyjnych. Jest to bardzo intensywne szkolenie, jego ukończenie daje kwalifikacje i jest honorowane w krajach Unii Europejskiej. Opolska Szkoła Arborystyki rekomenduje po takim szkoleniu kilka miesięcy praktyki w celu obycia się z pracą na linach. Praktykę można zorganizować samodzielnie lub poprosić ośrodek szkoleniowy o wskazanie firmy w pobliżu miejsca zamieszkania. Oczywiście nie warto próżnować w czasie praktyk, jeżeli chcemy się dalej rozwijać w tej branży. OSA proponuje odbyć szkolenie dla pilarzy drwali, które jest odrębnym uprawnieniem wymaganym ustawowo przy pracy pilarką. W międzyczasie warto się doszkalać w zakresie diagnostyki drzew czy samej dendrologii. Po tym okresie można przystąpić do kolejnego etapu.

wycinka sekcyjna drzew, arborysta, szkolenie poziom B

Doskonalenie

Poziom B – jest to szkolenie arborystyczne wymagające od uczestnika umiejętności poruszania się w koronie przy pomocy technik dostępu linowego. Podczas szkolenia kursant dowie się, jak prawidłowo pracować pilarką na wysokości, w jaki sposób nadać wygodną pozycję pracy w drzewołazach na pniu. Ponadto pozna zasady budowy stanowisk asekuracyjnych i rigingowych, nauczy się opuszczać oraz zabezpieczać odcinany urobek oraz będzie musiał sprawnie ewakuować poszkodowanego z pnia drzewa. Po drugim poziomie szkolenia drzwi kariery otwierają się coraz szerzej. Dodatkowym szkoleniem, które można zrobić bez uprzednich kursów, jest Tree Bracing System Inspector (inspektor systemów wiązań do drzew). Jest to szkolenie z zakresu instalacji wiązań do drzew oraz ich kontroli. Obejmuje ono najczęściej wykorzystywane systemy wzmocnień na świecie, tj. GEFA, COBRA, BOA czy GeminiS. Kwalifikacje umożliwiają wykonywanie przeglądów na zlecenie miast i nie tylko. Coraz częściej w  zapytaniach zamawiający wymaga od wykonawcy uprawnień potwierdzających umiejętność zakładania wiązań. To szkolenie jest również wykładnikiem kwalifikacji danej osoby. Wspomniane uprawnienia są także potrzebne do egzaminów na European Tree Worker.

Certyfikacja ETW

Następnym etapem naszej kariery jest certyfikacja ETW, czyli European Tree Worker („Drwal” 9/2013 i 2/2014). Uprawnienia te dają szansę podjęcia pracy w renomowanych obiektach. ETW jest jednym z  wymagań w firmach zagranicznych na całym świecie. Można je również zamienić na uprawnienia ISA w sytuacji wyjazdu do Stanów Zjednoczonych. Istnieje możliwość odbycia szkolenia przygotowawczego do ETW i  przystąpienia do egzaminu bezpośrednio. Wytyczne są odgórnie ustalone, więc osoba zgłaszająca się na sam egzamin otrzymuje od OSA wszystkie zagadnienia egzaminacyjne przetłumaczone na język polski. Jeżeli ktoś nie czuje się na siłach, może przystąpić do szkolenia przygotowawczego, które siódmego dnia kończy się egzaminem ETW. Certyfikacja skupia się w dużej mierze na wiedzy treeworkerów na temat drzew i obecnie dostępnej technologii w zakresie pielęgnacji czy zabezpieczania roślin. Wspinaczka też jest ważnym elementem, lecz zajmuje tylko jedną godzinę z pięciogodzinnego egzaminu. Po uzyskaniu certyfikatu ETW musimy nabrać kilka lat doświadczenia. Dodatkowo polecam uzupełnić swoje wykształcenie szkołą kierunkową związaną z przyrodą. Mając już takie wykształcenie oraz doświadczenie, możemy przystąpić do certyfikacji ETT (European Tree Technican). Obecnie ETT w Polsce niestety nic nie znaczy i minie pewnie jeszcze wiele lat, zanim zacznie być dostrzegane. Jednak jeśli planujemy pracę w innym kraju, to polecam wzbogacić swoje CV tym uprawnieniem, gdyż wpłynie to bardzo pozytywnie na przyszłe zarobki.

Tych, którzy mają już spore doświadczenie i wiedzę, zapraszamy na same egzaminy. OSA oferuje egzaminy eksternistyczne z każdego poziomu szkoleń. Wymagania są tak samo restrykcyjne jak dla osób, które przebyły szkolenie. Taki zabieg pozwala kandydatom z bagażem wiedzy i doświadczeń uzupełnić swoje CV o aktualnie wymagane uprawnienia do pracy na drzewach. Jak widzimy, ścieżka kariery arborysty wcale nie jest krótka. Aby nią podążać, na pewno trzeba znaleźć w sobie sporo determinacji, zaangażowania i samodyscypliny, a przede wszystkim miłości do drzew.

 

Polecamy pozostałe artykuły na naszym blogu: Początkujący arborysta - część pierwsza oraz część druga.

 

Mateusz Sahs

polskiarborysta.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 560 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-12-09
Polecam.
2024-11-27
Polecam!!!
pixel