Darmowa dostawa od 250,00 zł
Paczkomaty za przedpłatą
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Zawiesia riggingowe - punkty stanowiskowe do kontroli ładunku

2021-02-09
Zawiesia riggingowe - punkty stanowiskowe do kontroli ładunku

Na filmie powyżej przedstawiamy najbardziej popularne zawiesia stosowane przy wycince sekcyjnej drzew.

Artykuł w Drwal nr 6/2022

Zawiesia riggingowe - punkty stanowiskowe do kontroli ładunku

Są one niezbędnym elementem wyposażenia arborysty wycinającego drzewa sekcyjnie. Zawiesie pozwala nam na zamocowanie urządzenia do kontroli urobku (jedynie typu Port a Wrap, gdyż urządzenia typu Hydrant mocowane są na sztywno do drzewa pasami naciągowymi) bloku czy pierścienia riggingowego. Wykonane są najczęściej ze stosownych lin do opuszczania urobku, tych samych którymi wiążemy opuszczane sekcje. Zależnie jednak od typu zawiesia mogą być one wykonane z lin rdzeniowych lub bezrdzeniowych. Te drugie z racji swojej luźniejszej konstrukcji mogą łatwiej zahaczać się o grubszą korowinę, jednak będzie to uciążliwe dopiero przy większych drzewach i opasaniu ich zawiesiem na górze do montażu bloku (przy odziomku nie sprawi to większych problemów). Niezależnie od wybranego typu zawiesia, dobrze by miało ono nieco większą wytrzymałość, niż lina na której opuszczamy sekcje. Dobrze też posiadać kilka różnej długości zawiesi, gdyż z pozoru uniwersalne długie będzie niewygodne do wiązania go na górze, przy małych średnicach pnia. Rodzaj zawiesia należy dobrać konkretnie do swoich potrzeb i upodobań, niektóre musimy wiązać, inne montowane są na krawat (główka skowronka). Najważniejsze aby zawsze montować je w odpowiedni sposób i „na krótko”, czyli aby blok, czy ring był jak najbliżej pnia oraz odcinanej sekcji, dla zmniejszenia współczynnika odpadnięcia i minimalizowania tym samym generowanych na system obciążeń. Poniżej opisane są najbardziej powszechne typy zawiesi stosowanych przy sekcyjnej wycince drzew.

Zawiesie Deadeye jest jednym z najbardziej powszechnych i uniwersalnych. Lina rdzeniowa posiadająca zaplecione na jednym końcu duże oko, pozawala na zamontowanie na pniu zarówno bloku jak i urządzenia do kontroli ładunku (port a wrap). Jego zaletą jest fakt, iż możemy zawiązać je odpowiednio ciasno. Zawiesia Deadeye zapewniają wszechstronność - arboryści co rusz znajdują nowe zastosowania do tak prostej konstrukcji zawiesia - np. możemy je wykorzystać również jako Spider Leg (przywiązanie odcinanego konaru w dwóch punktach, tak by dało się go opuścić w pozycji poziomej) lub zawiesie sekcji jadącej na tyrolce. 

                                                                      

Whoopie jest zawiesiem regulowanym z liny bezrdzeniowej. Z jednej strony posiada duże, zaplecione na stałe oko, z drugiej zaś oko o regulowanej wielkości przez co zmieniamy długość zawiesia stanowiskowego. Jest ono bardzo wygodne do montażu urządzenia do kontroli ładunku. Po stronie ze stałym okiem zakładamy zawiesie na port-a-wrap na krawat, a następnie opasamy drzewo u podstawy i po dostosowaniu długości montujemy także na krawat. Ze względu na sporą długość zaplotu między okami, raczej nie jest polecane do montażu bloku, gdyż nawet po maksymalnym skróceniu zawiesia może być ono zbyt długie.

                                                                              

 

Pętla Loopie jest zawiesiem bardzo podobnym do Whoopie z tą różnicą, że stanowi ono jedną regulowaną pętlę. Świetnie sprawdzi się do montażu bloku w koronie drzewa, gdyż zawiesie możemy dość mocno skrócić. Montowane jest na krawat, co może przeważać względem szybkości montażu w odniesieniu do Deadeye. W przypadku loopie należy zwrócić szczególną uwagę na jego poprawny montaż: zawsze składamy zawiesie na pół dokładnie w połowie przeplotu liny i w tym miejscu przekładamy powstałą z drugiej strony pętlę. W przypadku niewłaściwego montażu zawiesie może nie zadziałać należycie.

                                                                               

Zawiesie łańcuszkowe podobnie jak Whoopie Sling i Loopie Sling jest ono wykonane z liny bezrdzeniowej. Nadaje się do montażu bloku lub różnego rodzaju ringów do opuszczania ładunku, które to mogą być na stałe wkomponowane w zawiesie. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, iż pozwala nam w szybki sposób dopasować obwód do rozmiaru drzewa poprzez przełożenie końca z ringiem przez odpowiednie oko w łańcuszku. Zawiesie łańcuszkowe zyskuje coraz większą popularność na polskim rynku arborystycznym. Poza oczywistą wygodą jego szybkiego montażu, jego negatywną cechą jest fakt, iż kolejne oczka w łańcuchu nie pozwalają nam na płynną regulację długości, przez co blok może wisieć zbyt nisko, generując większy współczynnik odpadnięcia.

                                              

                                                   

Do rozbierania koron lub całych mniejszych drzew świetnie sprawdza się zestaw z zawiesiem loopie z liny Ice Tail Blue z bloczkiem Pinto/Pinto Rig oraz  12mm liną ładunkową. Komplet taki jest lekki i zajmuje mało miejsca, mimo to jednak pozwala nam wykonać przyzwoitą robotę. Wytrzymałość danego typu zawiesia zależy głównie od wytrzymałości liny z jakiej jest zrobione, więc przy wyborze powinniśmy kierować się raczej ergonomią użycia danego typu zawiesia przystosowaną do naszych potrzeb. 

                                                  

Więcej na temat sprzętu do sekcyjnej ścinki drzew znajdziecie w jednym z poprzednich artykułów na naszym blogu arborystycznym.

 

Błażej Odor

polskiarborysta.pl

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 547 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-08-20
Perfekcja w każdym calu realizacja zamówienia w mgnieniu oka, pozycjoner super , protos klasa sama w sobie ;) Dzięki
2024-07-27
Szybko i sprawnie i jestem pod wrażeniem:)!
pixel