Darmowa dostawa od 250,00 zł
Paczkomaty za przedpłatą
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Kilka słów o butach do pracy na drzewie

2022-04-21
Kilka słów o butach do pracy na drzewie

 Artykuł w Drwal 04-2022

Buty dla pilarza poza tym, że są wysokie i sztywne, mają z przodu nosek wykonany zwykle z blachy (czasem z tworzywa), który chroni nasze stopy w razie upadku na nie ciężkich elementów. Co najważniejsze, są wyposażone we wkładkę antyprzecięciową, osłaniającą nas przed rozpędzonym łańcuchem pilarki. Takie buty oraz inne części odzieży, które zabezpieczają przed przecięciem, mają stosowną klasę antyprzecięciowości, jest to zwykle klasa 2 – do 24 m/s lub klasa 3 – do 28 m/s. Elementy ubioru powinniśmy zatem dopasować odpowiednio do swoich potrzeb i tego, jakimi narzędziami pracujemy.

Buty antyprzecięciowe będą zwykle stosunkowo ciężkie i sztywne. O ile w przypadku pracy na ziemi nie będzie to bardzo uciążliwe, o tyle podczas wspinaczki po drzewach może być mało wygodne, a to, jaki model wybierzemy, będzie miało spore znaczenie. Trudno jednak znaleźć złoty środek, gdyż jeśli chodzi o wycinkę drzewa przy użyciu drzewołazów, takie buty ze sztywną podeszwą sprawdzą się rewelacyjnie, podnosząc poziom ergonomii.

Do najbardziej mi znanych i polecanych należą buty Haix Protector Ultra 2.0 GTX. Poza całkiem fajnym wyglądem są bardzo solidne i wygodne. Wykonano je z skóry i zamszu wodoodpornego, oddychającego, o grubości 2,8–3,0 mm. Wewnątrz zastosowano czterowarstwowy laminat Gore-Tex. Klasa 2. Obuwie spełnia wymagania norm EN ISO 17249:2007 i EN ISO 20345:2011.

Buty Sip Protection Grizzly 2.0 będą zbliżone właściwościami do powyższych. Również zostały zaprojektowane do pracy na ziemi. Mogą być nieco sztywniejsze. Klasa 2. Stalowy nosek charakteryzuje się wytrzymałością na nacisk 200 J oraz wytrzymałością na kompresję 1500 daN. Obuwie zgodne z normami EN ISO 17249: 2013 + AC: 2014 oraz EN ISO 20345: 2011. Klasa 2.

Buty Arbpro Cervino Wood Quickstep Ezloop. Ten model w przeciwieństwie do powyższych został stworzony typowo do pracy na drzewach. Wewnętrzna strona podeszwy, wykonana ze specjalnej pianki, poprawia amortyzację oraz sprawia, że buty są nieco lżejsze. Mają specjalne gniazda pod śruby do zamocowania na nich specjalnego przyrządu kostkowego (takiego, którego nie musimy zakładać na but przy pomocy pasków, tylko wpinamy go w blachę przykręconą do buta: Quickstep Plate + Quickstep Arbpro). Dodatkowo buty na przodzie są wyposażone w tasiemkę do podpięcia ascendera kolanowego – Haasa. Wszystkie powyższe modele mają podeszwę Vibram, więc przyczepność będzie na najwyższym poziomie.

Jeśli chodzi o buty arborystyczne typowo do wspinaczki na drzewa, to nie ma ich na rynku zbyt wiele. Większość osób zwykle decyduje się na wygodne obuwie turystyczne, które się sprawdzi i przede wszystkim nie będzie zbyt sztywne, co ułatwi wspinanie. Minusy zbyt miękkiego buta wysuwają się na pierwszy plan, gdy zachodzi konieczność pracy w drzewołazach lub w momentach poruszania się po drzewie, kiedy wkładamy stopę w wąskie, ciasne rozwidlenie i zaczynamy odczuwać dyskomfort. Jedyne warte polecania buty arborystyczne, jakie znam, to Scarpa Pro Ascent. Są niesamowicie wygodne. Jak na obuwie wspinaczkowe są dość sztywne, nie tak bardzo jak antyprzecięciowe, ale wystarczająco, by móc komfortowo pracować w drzewołazach. Wysoka cholewka podpiera kostkę i utrzymuje ją w prawidłowej pozycji. Podeszwa Vibram ma specjalną konstrukcję, zaprojektowaną z myślą o jak najlepszej trakcji na korze drzewa. Jak wspomniałem na początku, buty musimy dopasować do wymogów wykonywanej przez nas pracy oraz własnej ergonomii. Osobiście do wspinaczki używam butów turystycznych, ale chciałbym wypróbować model Scarpa Pro Ascent…

Błażej Odor

 

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.97 / 5.00 560 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-11-27
Polecam!!!
2024-10-09
Polecam.
pixel