Zagadnienie, z którym borykać się będzie większość początkujących wspinaczy drzewnych i zadanie niełatwe ze względu na mnogość dostępnych opcji i różnorodność oferowanych produktów. Poza oczywistym faktem, czyli dostępnym budżetem, który przełoży się na ergonomię pracy, musimy zdecydować jaką techniką chcemy pracować i wchodzić na drzewo: SRT (SRS) czy DRT (MRS). Schemat najbardziej podstawowy to wejście po pojedynczej linie i praca na podwójnej.
Bezpieczne zakupy
Kask arborystyczny Pfanner Protos Integral Climber Arborist
To kask stworzony specjalnie do potrzeb arborystów i pracowników wysokościowych. Posiada regulację obwodu, dzięki czemu doskonale dopasowuje się do głowy, nie uciska i nie powoduje "zmęczenia", nawet po kilku godzinach pracy w kasku. Można go regulować za pomocą dwóch palców - zapewnia to dodatkowy komfort, szczególnie w pracy na wysokości. Słuchawki i siatka dobrze współgrają z kaskiem (są wsuwane pod skorupę), co minimalizuje ryzyko zaczepienia np. o gałęzie.
Dodatkowo, kask Protos w wersji "Climber Arborist" został wyposażony w absorber, zamontowany pod skorupą, celem dodatkowej ochrony i minimalizacji negatywnych sił uderzenia.
Skorupa kasku, ze względów bezpieczeństwa, powinna być wymieniana co 5 lat (od daty produkcji). Ze względów higienicznych zaleca się regularne mycie gąbek i zastępowania ich co 2-3 lata (w przypadku codziennego użytku).
Przeczytaj nasz artykuł, który pomoże w wyborze kasku dla arborysty.
Rodzaje osłon:
Visor F39 : 39 oczek/cm2 - w standardzie
Visor G16: 16 oczek/cm2 (na zamówienie)
Visor Clear (na zamówienie)
Obwód głowy: 54-62 cm