Bezpieczne zakupy
Sprzęt do wycinki drzew. Jak skompletować zestaw do riggingu?
Rigging, czyli kontrolowane opuszczanie urobku jest nieodzownym elementem wspinacza chcącego wycinać drzewa sekcyjnie. Sprzęt ku temu niezbędny będzie zwłaszcza w miejscach zurbanizowanych, gdzie mienie znajdujące się pod drzewem może ulec uszkodzeniu w razie upadku konaru/gałęzi.
Sporo podstawowej wiedzy na temat riggingu znajdziecie w artykule: Sprzęt do wycinki sekcyjnej; postaram się więc nie powielać tu kwestii, które były tam opisane.
Co do wyboru konkretnej liny ładunkowej głównym czynnikiem będzie zwykle jej cena. Najpierw jednak musimy wybrać jej długość i średnicę. Najczęściej wybierane są liny średnicy 14mm i w większości przypadków jest to w zupełności wystarczające. Przy mniejszych drzewach możemy zdecydować się na liny 10-12mm, natomiast przy naprawdę sporych na 16mm i grubsze (przy czym powyżej 16mm przydadzą się dopiero do ogromnych sekcji np. drzew pomnikowych rozmiarów). Standardem dla liny ładunkowej jest długość 60m.
Przystępne cenowo liny oferuje nam marka Courant. Lina ładunkowa Maona występuje w średnicach 12, 14 i 16mm – każda w innym kolorze. Jak na podaną przez producenta średnicę lina jest dość gruba – widocznie bardziej niż ma to miejsce w innych linach o tej samej przypisanej średnicy. Lina jest bardzo miękka i cechuje ją dzięki temu dobra węzłowatość i łatwość operowania. Jest tak w dużej mierze za sprawą stosunkowo luźno plecionego oplotu, więc lina może wydawać się dość delikatna, jednak przy prawidłowym użyciu dobrze spełni swoje podstawowe funkcje.
Nieco droższy będzie Bull Rope marki Teufelberger. Występuje w średnicach 12, 14, 16, 18 i 20mm, także każda w innym kolorze. Oplot będzie bardziej zwarty niż w Courant Maona i przez to lina będzie bardziej odporna na uszkodzenia. Lina jest stosunkowo miękka i choć znacznie sztywniejsza niż Maona, to wciąż wiąże się ją całkiem dobrze.
Na obu powyższych linach możliwe jest zaplecenie oka, które była bardzo przydatne przy wycince pnia, lecz także pozwala nam na wykonanie z nich zawiesi typu Deadeye.
Kolejna w rankingu nieco droższa niż powyższe będzie FTC Katuali. Występuje w średnicach 10, 12, 14 i 16mm. Różnią się one kolorem, jednak wszystkie są przeważająco białe, a różnicę kolorystyczną wyznaczają pojedyncze splotki. Oplot wykonany podobnie jak w Bull Rope, czyli dość zwarty, jednak Katuali jest znacząco miększa i przyjemniejsza w dotyku, choć nie tak delikatna jak Maona. Katuali cechuje także wyraźnie większa wytrzymałość niż obu powyższych lin. Występuje także w wersji z fabrycznie zaplecionym okiem na końcu.
Idąc dalej w stronę wyższej jakości napotkamy Notch Kraken. Dostępne średnice to: 12.7, 14.3, 15.9 i 22.2mm, każda w innym kolorze. Różnice od powyższych widoczne są już przy pierwszym kontakcie. Lina ma nieco inny splot, jest mocno impregnowana, znacznie sztywniejsza. Oznacza się także wyraźnie większą wytrzymałością niż powyższe.
Jeśli natomiast ktoś bez zahamowań prze naprzód próbując jakość doścignąć, natrafi na liny ze stajni Yale Cordage. Nie zaprzeczę - jest klasa. Mam i sprawuje się bardzo dobrze (u mnie jest to Portland Braid). Możemy zdecydować się np. na Double Esterlon, która z pewnością posłuży nam długie lata, choć jest to odczuwalne także przy cenie, która jest kilka razy wyższa niż wcześniej wymienionych lin.
Następnym niezbędnym elementem riggingowym będzie urządzenie do kontroli urobku. Jeśli ma być tańsze i mniejsze wybierzemy Port a Wrap np. TU200 czy TU201, jeśli jednak budżet jest większy i potrzeba więcej precyzji w opuszczaniu możemy zdecydować się na hydrant np. TU100. Więcej o urządzeniach w artykule: Sprzęt do wycinki sekcyjnej.
Blok, który zamocujemy na górze drzewa posłuży nam do przełożenia przez niego liny ładunkowej i opuszczania uciętej, przywiązanej wcześniej sekcji – z drugiej strony u podstawy drzewa lina jest wtedy przełożona przez przyrząd do kontroli urobku. Typowym standardowym blokiem do riggingu będzie np. TU400, który jak na swoją niewielką cenę jest całkiem przyzwoicie wykonany (ze swojego korzystam od wielu lat i wciąż działa dobrze). Wyższej jakości będzie blok ISC Small 16mm lub jego następca ISC SMALL RIGGING 16mm z usprawnionym systemem blokowania. Kolejnym nieco lepszym i droższym będzie DMM IMPACT BLOCK S. Wymienione bloki są standardowej wielkości, aczkolwiek posiadają też swoje większe odpowiedniki. Do mniejszego riggingu z powodzeniem możemy zastosować np. blok ISC Compact 13mm czy DMM Pinto/Pinto Rig. Alternatywą dla bloku zyskującą popularność jest ring/pierścień riggingowy. Rozwiązanie to jest lżejsze i w przeciwieństwie do bloku generuje dodatkowe tarcie i może przez to wymagać mniejszego hamowania na urządzeniu na dole. Jednak w sytuacji kiedy sekcja wpadnie w jakieś poniższe rozwidlenie i się zawiesi, jej podciągnięcie do góry może się okazać niemożliwe. Ringi takie zwykle są na stałe zamocowane w zawiesiu; może to być np. Deadeye, zawiesie łańcuszkowe, czy Whoopie w którym z jednej strony jest ring, a z drugiej regulowana pętla.
Zawiesia riggingowe będą nam niezbędne żeby zamocować blok jak i port a wrap. Najbardziej uniwersalne będzie takie typu Deadeye, czyli lina z zaplecionym dużym okiem na końcu i nada się do obu powyższych urządzeń. Loopie dobrze sprawdzi się przy montażu bloku, jednak nie będzie wygodne do przymocowania port a wrapa i dokładnie odwrotnie będzie przy zawiesiu Whoopie. Więcej o zawiesiach riggingowych w artykule: Zawiesia riggingowe - punkty stanowiskowe do kontroli ładunku.
Lonża stalowa jest niezbędna przy pracy pilarką. Przede wszystkim musimy wybrać taką stosowną do naszych potrzeb. Najpowszechniej wybierane są te o długości 3-4m. Więcej szczegółów na temat konkretnych modeli znajdziecie w artykule o lonżach stalowych.
Drzewołazy. Jakieś tam warto mieć, bo nawet jeśli będzie taka możliwość, to zostawianie niedociętych tylców do stąpania po nich jest bardzo niebezpieczne. Te tańsze będą raczej mało wygodne, z kolei te lepsze jakie by nie były, są warte swej ceny i posłużą wiele lat. Kwestię drzewołazów dokładniej poruszymy w następnym artykule.
Przykładowe zestawy riggingowe
Błażej Odor